Squash kurslarını ister özel ders, isterseniz grup dersi şeklinde alabilirsiniz. Özel dersler ve grup dersleri kurs eğitmeni ve kursiyerler tarafından belirlenen saatlerde yapılır. Grup dersleri iki ( 2 ) kişi ile gerçekleşir. Grup dersleri haftada 2 gün 4 hafta toplam 8 saattir.

Squash Kursları

Squash ile İlgili Genel Bilgiler

Squash, ABD, İngiltere ve hatta pek çok Orta Asya ülkesinde oldukça popüler bir spor. Ülkemizde ise henüz gelişmekte olan bir spor branşı olduğu söylenebilir.

Sıra Bekleyen Çocuklar Keşfetti

Squash'ın kökeni 1500'li yılların Fransası'na dayanıyor. İnsanların eğlence amacıyla duvara top çarptırmasıyla başlamış. Ama asıl popülerliğini İngiltere'de kazanmış. Tenis kortunda sıra bekleyen bir grup gencin kapalı alanda duvara top çarptırmaları sonucu İngiltere'de yaygınlaşmış. Ardından Avrupa'ya sonra da ABD'ye yayılmış. Şu sıralarda Pakistan, Mısır, Malezya gibi ülkelerde revaçta olan bir spor dalıdır. Hatta en başarılı sporcular genelde Orta Asya ülkelerinden çıkıyor.

Tenisten Farkı

Squash'i tenise benzetmek yanlış olmaz. Ama aralarında pek çok farklılık var. Her şeyden önce bu bir 'indoor' yani kapalı alan sporu. Dört duvar arasında oynanıyor. Malzeme olarak koruyucu gözlük, raket ve top gerekiyor. Koruyucu gözlük, olası sakatlanmaları önlemek için önemli. Squash'in özellikle kadınlar arasında popüler olmasının başlıca nedeni kısa sürede yüksek kalori yakmaya neden olması. Çünkü squash tam bir hız sporu. Göz-el koordinasyonu çok önemlidir. İki kişinin sırasıyla topu duvara sektirmesiyle oynanıyor. Top çok hızlı duvara vurup geri geldiği için oyuncu o oranda hızlı olmalı. Squash'ta centilmenlik önemli. Çünkü bir oyuncu bir kez topa vurduktan sonra sırayı diğer oyuncuya bırakıyor. Bu aynı zamanda bir strateji oyunudur. Amaç karşındakini olabildiğine çabuk yormak ve onu yenmektir. Bunun için de onun zayıf taraflarını gözlemlemek ve topu ona göre duvara çarptırmak gerek. Karşı taraftaki oyuncu ne kadar fazla koşarsa, o kadar çabuk yoruluyor.

Stres Atmaya Yarıyor

Squash'in bir başka özelliği de stres atmayı sağlaması. Hızla topu duvara sektirdiğiniz için bir nevi deşarj oluyorsunuz. Ülkemizde de pek çok işadamı öğlen aralarında stres atmak için bir saat squash oynuyor. Çok fazla koşulduğu için öncesinde 15 dakika ısınmak önemli.

Başlama Yaşı

Yurtdışında squasha başlama yaşı beş olarak gösteriliyor. Ama ülkemizde genelde dokuz yaşından itibaren başlanıyor. Eğitmenler, hem hızlı düşünmeyi hem de hızlı hareket etmeyi öğrettiği için ailelere squash'ı tavsiye ediyor.

Squash Kurs Fiyatları

 

Squash

 
PAÜ Öğrenci, Personel,
Mezun, Emekli, Kamu Personeli,
Yıllık Kullanıcı
Dışarıdan
 
170 TL
210 TL

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER:

Nüfus cüzdanı fotokopisi (Yıllık kullanıcılarımızın getirmesine gerek yoktur)

Bankaya yatırılmış ücretler kurs kaydınızın yapıldığı anlamını taşımamaktadır. Kurs Birimi'nde işleminiz alınmadan kaydınız tamamlanmış sayılmamaktadır.

Kurs ücreti ödendi makbuzu (Halk Bankası Pamukkale Üniversitesi Şubesi IBAN: TR19 0001 2001 4630 0006 0002 34 nolu hesaba ya da Spor Merkezi içinde bulunan vezneye kredi kartıyla ya da nakit olarak ödenebilir.)

İndirimlerden faydalanacak olan yıllık kullanıcılar için PAÜ Spor Merkezi kullanıcı kartı fotokopisi, yıllık kullanıcı olmayan personel ve öğrenci için üniversite kimlik fotokopisi.

PAÜ mezunları ve emeklileri için mezuniyet belgesi veya emeklilik belgesi.

Kamu personeli için kimlik kartı ve kamu personeli olduğunu bildirir görev belgesi.

Kurs için banka hesap bilgileri

Halk Bankası Pamukkale Üniversitesi Şubesi IBAN:

TR19 0001 2001 4630 0006 0002 34

Ücretler IBAN numarasına EFT veya elden yatırılarak ödenebilir ya da Spor Merkezi içinde bulunan vezneye elden veya kredi kartıyla ödenebilir.

Kurslarımız için İletişim:

    0.258. 296 28 60